כל המידע שתצטרכי במקום אחד!
טרנדים חמים
המומלצים היומיים שלנו
עקבי אחרינו

    

מה את צריכה לדעת על בדיקת אולטרסאונד

אחד מסוגי הצילום, הטיפול, הנפוצים ביותר שיש, הוא אולטרסאונד. מדובר על צילום מאוד פופולארי שנהוג להשתמש בו במצבים שונים, כאשר כפי שאנחנו יודעים, הדוגמא הנפוצה ביותר היא אולטרסאונד הריון, בדיקה שעושים לאישה בזמן שהיא בהריון בשביל לראות כיצד מתקדם קצב התפתחותו של העובר.

בדיקת אולטראסאונד היא בדיקה מאוד פשוטה, אשר בדרך כלל איננה כואבת, ולו בגלל שהיא מתבצעת על גבי העור ואיננה חודרנית. להוציא בדיקת אולטרסאונד וגינלי, בדיקה שנשים עוברות בשביל לבדוק את מצב הרחם שלהן לפני הריון או בזמן הריון עד שמבצעים בדיקת אולטרסאונד בטן. הבדיקה היא מאוד נוחה וניתן לקבל ממנה תשובות רבות.

צריך לומר, בדיקת אולטרסאונד איננה מיועדת רק להריון, למעשה אפשר לבצע אותה על כל חלק בגוף והיתרון שלה, שהיא מאפשרת לראות בזמן אמת מה קורה בתוך הגוף. להבדיל מבדיקות רנטגן או בדיקות צילום אחרות אשר מחייבות פיתוח של התמונות ופענוח שלהן, הרי שבבדיקת אולטרסאונד נוכל לראות בזמן אמת דרך המסך מה בדיוק קורה בתוך הגוף. מעבירים את המכשיר על גבי העור, והוא מעביר את התמונה למסך. אז ניתן לראות בדיוק מה מתרחש. הטכנאי יכול להדפיס את התמונות לאחר מכן, בין אם בשביל להביא אותן למטופל או המטופלת (דבר שנהוג לבצע בעת בדיקות אולטרסאונד בתקופת הריון) או להעביר את זה לרופאים לצורך המשך טיפול.

יתרון נוסף של בדיקות אולטרסאונד הוא, מדובר על בדיקה שאיננה חושפת אותנו לקרינה. להבדיל מצילומי רנטגן או צילומים אחרים, הרי שבדיקה זו מתבצע על שימוש בגלי קול, כאלה שבני אדם לא יכולים לשמוע. לכן זו בדיקה הרבה יותר ידידותית למטופל, הרבה יותר איכותית ומן הסתם פחות מסוכנת.

לפני שנסביר כיצד עושים בדיקה כזו בפועל, צריך לומר, בדיקות אולטרסאונד מתבצעות בכמה מקומות. אפשר למצוא מכשירים כאלה בבתי חולים, בין אם במרפאות שמתעסקות בצילום באופן ספציפי ובין אם במרפאות אחרות. כך למשל, במרפאת נשים, הריון ולידה, IVF, אנחנו נמצא הרבה פעמים מכשירי אולטרסאונד ספציפיים. כמו כן אפשר למצוא מכשירים בקופות חולים, מכונים פרטיים וכן אצל רופאים מסוימים. גניקולוגים מחזיקים בדרך כלל מכשירי אולטרסאונד במרפאה שלהם, על מנת שיוכלו לבצע טפול אמין ואיכותי במטופלות שלהם.

כיצד מבצעים את הבדיקה בפועל

כאמור, במרבית המקרים הבדיקה איננה פולשנית. היא מתבצעת על פני הגוף, כאשר מורחים חומר מיוחד על העור ואז מעבירים את מוט המכשיר על גבי האזור עליו נמרח החומר. הבדיקה מתבצעת במשך מספר דקות, כפי שציינו אפשר לקבל בזמן אמת את כל התוצאות.

חשוב להבהיר, לא לכל מקרה בדיקה כזו יכולה להתאים. בדרך כלל יבצעו אותה כאשר ירצו לדעת מקרים ספציפיים, בין אם זה קצב התקדמות של התפתחות העובר, בדיקה של מוח העובר, אבחון מחלות בטן, הערכה של זרימות דם, הכוונה להוצאת ביופסיה ועוד.

מן הסתם, כל הבדיקות חייבות להתבצע על ידי גורמים מוסמכים, גורמים שמבינים בתחום ויכולים לבצע את הבדיקה בצורה אופטימלית. התוצאות כבר ישמשו את הרופאים השונים לצורך המשך הטיפול והחלטה כיצד לנהוג, אם יש או אין צורך לבצע הערכה מחדש של כל הטיפול בכלל.